Jak zaoszczędzić zimą na ogrzewaniu?

Sezon grzewczy rozpoczął się na dobre z pewnością odczuliśmy to w naszych portfelach. Ponieważ wraz ze spadkiem temperatur koszty będą się nieubłaganie zwiększać, warto sobie przypomnieć kilka zasad, które pomogą zaoszczędzić na ogrzewaniu.

 

Po pierwsze rozejrzyj się po mieszkaniu i sprawdź czy grube zasłony lub jakieś meble nie zasłaniają grzejników. Jeśli zobaczysz, że możesz coś ulepszyć pod tym względem, to zrób to natychmiast niech ogrzane powietrze swobodnie krąży po pomieszczeniu.

 

Kolejna kwestia ma związek ze zróżnicowaniem temperatur w domu. W sypialni nie musimy mieć tak ciepło, jak w salonie. Warto więc zainwestować w termostaty montowane na grzejnikach i regulować temperaturę. Przy tej okazji przypominamy zalecane wysokości temperatur:

 

  • w salonie 20°-21°C,
  • w sypialni od 16°-18°C,
  • w łazience 22°-24°C,
  • w pomieszczeniu gospodarczym 12°-14°C.

 

Jeżeli macie w domu stare okna to koniecznie uszczelnijcie je. Szczeliny w oknach są bardzo zdradzieckie jeśli chodzi o utratę ciepła w domu. Warto zakupić gumowe uszczelki i uszczelnić okna i drzwi balkonowe. Na noc warto też zasunąć rolety nawet takie drobiazgi mają wpływ na wychładzanie się mieszkania.

 

A więc oszczędzajcie, ale pamiętajcie, że komfortowa temperatura w domu ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie domowników, więc nie przesadźcie;)