Dywan w oranżerii

Nareszcie kupujemy dywan!

Remontując pokój dzienny dużo osób planuje zamówienie dywanu. Czym się kierować podczas wyboru dywanu do pokoju dziennego? Serdecznie zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Dywany są bardzo częstym w naszym kraju elementem wystroju wnętrza. Zazwyczaj wykorzystuje się je w typowych przestrzeniach mieszkalnych. Są uwzględniane zarówno w aranżacjach nisko kosztowych jak też w profesjonalnych projektach z najwyższej klasy. Niemniej na ogół kupuje się dywany do pokoju lub jadalni. O czym pamiętać kupując wykładzinę? Wiele osób kieruje się jedynie osobistymi preferencjami, ale prawda jest taka, że jest sporo ciekawych i praktycznych czynników, które warto wziąć pod uwagę kupując dywan na podłogę.

Praktyczne podejście do wielkości dywanu

Kupując dywan warto mieć wiedzę na temat różnych prostych zasad, którymi warto się kierować dokonując zakupów. W pierwszej kolejności planujemy rozmiar dywanu.

 • Dywan musi dobrze współgrać z meblami, na ogół dobrym rozwiązaniem będzie dywan, na którym częściowo stoją meble, dzięki temu wszystkie te obiekty stanowią zamkniętą konfigurację.
 • Jeśli pragniemy uwzględnić duży dywan obejmujący całą przestrzeń warto pamiętać, aby był on położony tak, aby od ścian dzieliła go odległość umożliwiająca bezproblemowe otwieranie drzwi.
 • Dobrą metodą okazuje się także unikanie miejsc, w których chodząc po pomieszczeniu jedną nogą stawalibyśmy na dywanie, a drugą po gołej podłodze, ponieważ wywołuje to dyskomfort.
 • Jeżeli dywan planowany jest pod stołem w pokoju dziennym, koniecznie musi być on na tyle duży, aby stały na nim krzesła (nawet, kiedy są odstawione od stołu).
 • Jeśli dysponujemy pomieszczeniem o na prawdę dużej powierzchni, praktyczne może się okazać zastosowanie kilku niewielkich dywanów, które będą pomagały w tworzeniu wydzielonych stref.

Poniżej prezentuję film ukazujący na co zwracać uwagę kupując dywan. Film jest po angielsku.

 

Wybór koloru i wzoru

Wybierając kolor dywanu, dobrze jest w pierwszej kolejności pomyśleć także nad tym, na ile będzie on podatny na zanieczyszczenia (np. czy są dzieci, czy po pomieszczeniu będzie się przemieszczać się w butach, lub, alby czy w mieszkaniu będą psy) – na jednych kolorach plamy widać wyraźniej, na innych prawcie wcale. Są tacy, którzy nawet dobierają barwy dywanu do koloru sierści posiadanego zwierzaka :).

Kilka prostych zasad doboru dywanu do wnętrza:

 • Jedną z dobrych metod wyboru dekoru jest przemyślenie, czy pomieszczenie jest skutecznie naświetlone. Jeśli chcemy, by pokój był jak najbardziej rozjaśniony, zapewne spisze się jasny dywan odbijający promienie słoneczne.
 • Najczęściej stosuje się dywany kontrastujące z kolorem podłogi
 • Przed zamówieniem dywanu można zastanowić się nad tym, czy dywan będzie pełnił zasadniczą rolę w dekoracji (przykuwał uwagę) czy może będzie stanowić po prostu ciekawe tło dla całej aranżacji.
 • Powinniśmy też pamiętać, że zbyt duże nasycenie wzorami całej aranżacji mogłoby sprawić, że wnętrze będzie sprawiać wrażenie mniejszego.
  Warto poczytać materiały na temat metod doboru barw w projektach wnętrz.

 

4 komentarze

 1. Jak dla mnie dywan to znakomita sprawa, pozwala ocieplić wnętrze i sprawia, że jest przytulniej. Oczywiście jest tylko nieco więcej sprzątania 🙂 .

  1. Author

   Jak najbardziej – o dywan trzeba dbać jak o każdą inną rzecz w mieszkaniu. Dobra informacja jest taka, że dywany z krótkim włosem łatwo i szybko się odkurza :).

 2. Dobra jest ta myśl z dopasowaniem koloru dywanu do koloru sierści posiadanego zwierzaka 🙂 .

  1. Author

   Wielu osobom wydaje się to praktyczne rozwiązanie. Dzięki za komentarz.

Comments are closed.