Ogrzewanie węglem – czy się opłaca?

Choć na wielu rynkach węgiel jest najtańszą alternatywą dla gazu ziemnego, to jest na dobrej drodze, by wrócić na szczyt. W drugim kwartale 2018 roku ceny spotowe węgla wzrosły o prawie 30 proc. w stosunku do roku poprzedniego – podaje fundacja Coal Industry Market Research. To zasługa kilku czynników. Pierwszym z nich jest fakt, że zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie szybciej niż przewidywano. To dobrze wróży przyszłości węgla i sprawia, że inwestorzy z optymizmem patrzą na cenę tego surowca. Oto co powinieneś wiedzieć, jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem w ten surowiec lub pokrewną branżę…

Do czego używa się węgiel?

Węgiel może być wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej, ogrzewania domów i firm oraz produkcji paliw płynnych. Rodzaj używanego węgla zależy od jego końcowego zastosowania. Na przykład węgiel sproszkowany jest idealny do produkcji paliw płynnych, podczas gdy węgiel koksujący jest używany do produkcji stali i chemikaliów, w tym etylenu i benzenu, które są wykorzystywane w tworzywach sztucznych. Węgiel jest paliwem kopalnym, które występuje w dużych ilościach w niektórych częściach świata. Powstaje z rozłożonych roślin i zwierząt. Dlatego też nazywany jest paliwem kopalnym. Węgiel jest tak ważny, ponieważ jest jednym z najbardziej uniwersalnych paliw kopalnych. Może być wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej, produkcji paliw płynnych i produkcji metali. W Polsce węgiel jest powszechnie wykorzystywany do ogrzewania domów jednorodzinnych. Ogrzewanie węglem jest praktyczne wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do instalacji publicznej gazu ziemnego.

Dlaczego cena węgla jest tak zmienna?

Ceny węgla są niezwykle zmienne, ponieważ jest to towar, który nie jest kontrolowany przez żadną pojedynczą firmę. W rezultacie, podaż i popyt mogą wpływać na cenę. Cena towaru jest również niezwykle zmienna, ponieważ zależy od wielu czynników, takich jak popyt, cena ropy, podaż i ceny innych towarów. Cena gazu ziemnego i ropy naftowej są bardzo ważnymi czynnikami wpływającymi na cenę węgla. Na ceny węgla mogą mieć również wpływ wydarzenia geopolityczne, takie jak wojny, terroryzm i katastrofy naturalne. Na przykład w 2015 roku cena węgla wzrosła po zalaniu licznych kopalni węgla w Stanach Zjednoczonych i Europie. USA i Chiny są odpowiedzialne za około 70% światowej produkcji węgla.

Jak inwestować w węgiel?

Jeśli szukasz możliwości zakupu węgla, powinieneś przeprowadzić badania, aby znaleźć najlepszą firmę, w którą możesz zainwestować. Istnieje wiele czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze firmy do inwestowania. Obejmują one jakość węgla, lokalizację kopalni i kondycję finansową firmy. Można również zdecydować się na zakup funduszu sektorowego. Jednym z przykładów takiego funduszu jest Global Coal Sector Fund. Fundusz ten inwestuje w akcje przemysłu węglowego. Jego wskaźnik kosztów wynosi 0,25% rocznie. Oznacza to, że otrzymasz z powrotem tylko 1% swojej inwestycji, jeśli kupisz go za pośrednictwem zarządzającego funduszem. Aby kupić węgiel, trzeba będzie znaleźć brokera akcji, który oferuje handel w przemyśle węglowym. Ważne jest, aby znaleźć brokera, który specjalizuje się w tej branży, ponieważ będzie miał dostęp do większej ilości informacji o spółkach węglowych. Można również znaleźć brokerów, którzy specjalizują się w rynku towarów online.

Analiza ryzyka i zysku dla inwestowania w przemysł węglowy

Oczekuje się, że węgiel odzyska swój tytuł króla paliw kopalnych. Zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie, a węgiel ma najniższą emisję dwutlenku węgla w porównaniu do gazu ziemnego i energii odnawialnej. Również ze względu na przystępność cenową, przemysł węglowy w dużej mierze nie został dotknięty przez inicjatywy dotyczące energii odnawialnej. Historycznie, w roku 2018, ceny węgla poprawiły się częściowo ze względu na wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. To była dobra wiadomość dla przemysłu węglowego. Ze względu na wzrost popytu wiele firm węglowych inwestowało w nowe zakłady i rozszerzało sieć kopalni, aby zaspokoić rosnący popyt. Wraz z oznakami solidnego ożywienia oczekuje się, że ceny węgla będą dalej rosły. Inwestorzy, którzy kupują akcje węgla po niskiej cenie, mogą uzyskać dobre zyski. Ważne jest jednak, aby zainwestować w dobrze zbadaną spółkę, ponieważ ceny akcji węgla często gwałtownie rosną. Ważne jest więc, aby wybrać spółkę o silnym dorobku w branży.

Jeśli szukasz taniej alternatywy dla energii elektrycznej, warto rozważyć przemysł węglowy. Dzieje się tak dlatego, że ma on potencjał generowania energii elektrycznej niemal bezkosztowo. Najlepszym sposobem na inwestowanie w tę branżę jest zakup jednostek uczestnictwa funduszu sektorowego.

Related Post