Kotły na biomasę

Co sądzisz o biopaliwach?

W okresie, gdy coraz więcej mówi się o wyczerpywaniu się zasobów paliw kopalnych takich jak chociażby węgiel, ropa czy gaz ziemny wzrasta zainteresowanie kwestią biopaliw. Czym są biopaliwa?

Najprościej rzecz ujmując biopaliwa są to paliwa pochodzenia roślinnego lub nawet zwierzęcego. Wyróżnia się biopaliwa stałe, ciekłe oraz gazowe. W Polsce korzysta się raczej z biopaliw stałych takich jak drewno, pellet, słoma, siano oraz rozmaite odmiany zbóż. Bardzo wydajne podobno są biopaliwa wytwarzane z glonów, ale w tym poście nie będę tego opisywał. Chociaż korzystanie z biopaliw na pierwszy rzut oka wydaje się prostsze, to jednak ma poważne wady.

Jednym z zasadniczych minusów masowego wykorzystywania biopaliw np. do spalania w kotłach centralnego ogrzewania, jest konieczność eksploatowania w celu ich produkcji ogromnych połaci ziemi. Grunty zagospodarowane pod taką uprawę niestety szybko się eksploatują. W celu rozszerzania regionów wykorzystywanych do produkcji biopaliw wycina się niestety lasy tropikalne, co jest ostro krytykowane.

A jak wygląda sprawa biopaliw w Polsce? Oto cytat z Dz.U. 1997 nr 54 poz. 348 „Prawo energetyczne”:

„Przedsiębiorstwa energetyczne wytwarzające energię elektryczną w odnawialnych
źródłach energii o mocy nieprzekraczającej 5 MW są zwolnione z
opłat, o których mowa w ust. 1, w zakresie wytwarzania energii w tych źródłach.”

Co o tym wszystkim sądzicie? Komentarze są domyślnie publikowane więc zapraszam do komentowania!

Related Post