Na dachach wielu domów jednorodzinnych oraz budynków firmowych można co raz częściej zauważyć zamontowane nowocześnie wyglądające panele fotowoltaiczne. Co raz więcej osób oraz firm inwestuje w fotowoltaikę. W tym artykule podpowiadamy dlaczego jest to opłacalne.
Wiele osób wstępnie interesujących się instalacjami fotowoltaicznymi dość szybko się zniechęca w wyniku wysokich cen ich zakupu oraz montażu. Z drugiej jednak strony przyglądając się sprawie wnikliwiej można zauważyć wiele aspektów, które mają ogromny wpływ na opłacalność takiej inwestycji.
Panele fotowoltaiczne – dotacje
W Europie do korzystania z różnego typu odnawialnych źródeł energii przykłada się co raz większą wagę. Polska jest jednym z tych krajów, w których ta gałąź technologiczna jest jeszcze niestety dość słabo rozwinięta. Dlatego rząd jest niejako zmuszony dodatkowo motywować zarówno osoby indywidualne jak i firmy do uwzględniania tego typu inwestycji. Z tego względu dostępne są rozmaite dotacje oraz ulgi, które sprawiają, że montaż takich instalacji jest po prostu tańszy. Różnego rodzaju dotacje są cyklicznie organizowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Możliwe jest także skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, w ramach której koszty związane z instalacją systemów solarnych można odliczyć od rozliczanego rocznego dochodu. Aktualnie funkcjonują także programy kierowane do różnych firm z wybranych sektorów gospodarki np. Energia Plus i Agroenergia. Jak się dowiadujemy od specjalistów z firmy kormas.pl liczne akcje tego typu są także organizowane w poszczególnych województwach poprzez regionalne urzędy.
Rosnące ceny energii
Zastanawiając się nad montażem instalacji solarnych warto brać pod uwagę fakt, że przy kalkulacji opłacalności takiej inwestycji należy brać pod uwagę nie tylko aktualne ceny energii elektrycznej, ale także planowane jej podwyżki. Prawda niestety jest taka, że ceny energii elektrycznej nieustannie rosną. Z roku na rok ceny energii elektrycznej biją kolejne rekordy. Jakie koszty korzystania z energii elektrycznej będziemy ponosić za dwadzieścia lat? Raczej wątpliwe, by utrzymały się one na dotychczasowym poziomie. Wielu specjalistów od środowiska naturalnego w skali globalnej zwraca uwagę na niepokojące zjawisko nadmiernej eksploatacji paliw kopalnych takich jak węgiel czy gaz. W Polsce energię elektryczną w większości pozyskuje się ze spalania węgla kamiennego. Specjaliści alarmują, że globalne złoża paliw kopalnych wcześniej czy później w końcu się wyczerpią, przy czym brany jest pod uwagę także fakt, że globalne zapotrzebowanie na nie nieustannie wzrasta. Dlatego z całym przekonaniem trzeba stwierdzić, że w kolejnych dziesięcioleciach stosunek energii z paliw kopalnych, a odnawialnych źródeł energii tj. słońce będzie się stopniowo zmieniać.
Warunki słoneczne w naszym kraju umożliwiają bezproblemowe i efektywne wykorzystywanie energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej. W województwie dolnośląskim nasłonecznienie naprawdę sprzyja inwestycjom w instalacje fotowoltaiczne.