A może kocioł z zamkniętą komorą spalania?

Który piec kupić? Wśród kotłów naściennych rozróżniamy kilka typów urządzeń grzewczych. Komuś, kto w tej branży jest laikiem, może na prawdę być ciężko dokonać mądrego wyboru. Jakie typy kotłów mogą być warte uwagi? Mogą to być między innymi kotły z otwartą lub zamkniętą komorą spalania. jaka jest różnica między nimi? Z jakiego powodu pomimo, że kotły z zamkniętą komorą spalania kosztują więcej od tych z otwartą, cieszą się większą popularnością?
Zasadnicza różnica między jednym typem kotła, a drugim polega na innym źródle powietrza zastosowanego do procesu spalania. Kocioł turbo powietrze powietrze z zewnątrz domu, a piec z otwartą komorą spalania – z wewnątrz. Ma to wpływ na konkretne plusy:
– Lepsza bezawaryjność urządzenia, z powodu funkcjonowania ze świeżym tlenem (powietrze znajdujące się w kuchni czy w łazience jest na ogół bardziej wilgotne i obejmujące kuchenne gazy). Piec tradycyjny niszczy się też mocno, gdy w mieszkaniu jest prowadzony remont, przy którym się kurzy.
– Komfort obsługi. Gdy kocioł zostało zamontowany w łazience, różnica pomiędzy jednym typem urządzenia, a drugim jest bardzo zauważalna. Piec komorą otartą wymaga zastosowania w pomieszczeniu, w którym się znajduje kratki wentylacyjnej – łatwo przewidzieć, że w zimie powietrze z kratki będzie uciążliwe w trakcie brania kąpieli czy prysznica.
– Bezawaryjna praca urządzenia. W przeciwieństwie do kotłów z otwartą komorą, kotły z zamkniętą komorą nie wejdą w awarię przy ciągu wstecznym w kominie.
– W domach jednorodzinnych rurę spalinową pieca z otwartą komorą możemy puścić nawet przez ścianę zewnętrzną, co zmniejsza koszty związane z kominem.

 

Related Post