Dlaczego tworzywa sztuczne są tak popularne

W zeszłych dziesięcioleciach w Polsce intensywnie rozwinął się rynek sztucznych tworzyw. Rozmaitego typu tworzywa syntetyczne są już bardzo często wykorzystywane w branży budowlanej. Dlaczego? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

W rozmaitych gałęziach budownictwa cały czas poszukuje się surowców, które umożliwiłyby zniwelować chociaż trochę koszty inwestycji. Szybki rozwój technologiczny w minionych wiekach się także na zwiększenie globalnej produkcji przeróżnych tworzyw sztucznych. Jak nazwa myśli są to materiały niebędące w środowisku naturalnym, a wyróżniające się szczególnymi, ważnymi dla ludzi cechami.

Do najczęściej podawanych w budownictwie należą m.in: poliamidy, poliwęglany, polisyterny, polichlorek winylu, polietyleny, poliizobutyleny, żywice poliuretanowe itp. Wszystkie syntetyczne tworzywa uwzględniane w sektorze budowlanym zazwyczaj charakteryzują się charakterystycznymi parametrami. Są to np:

  1. łatwość produkcji w ogromnych ilościach
  2. niepodatność na korozję,
  3. mała waga, gładkość,
  4. odporność na wilgoć,
  5. znakomite parametry izolacyjne,
  6. higieniczność,
  7. itd…

Tworzywa syntetyczne w budownictwie mają sporo rozmaitych zastosowań. Używa się je do realizacji m.in: izolacji, rur, ram okiennych, tapet dekoracyjnych, orynnowania, blatów, systemów przeciwpożarowych, płytek podłogowych, dachów, przeszkleń, balustrad zewnętrznych, itp…. Na prawdę nawet gdy nie są zauważane gołym okiem, to tworzywa syntetyczne mają zastosowanie w zasadzie w każdej gałęzi budownictwa.

Jednym z często wykorzystywanych tworzyw sztucznych jest poliwęglan. Zazwyczaj jest on brany w postaci mocnych przezroczystych tafli. Zwraca się go do produkcji przeróżnych zadaszeń oraz pionowych przeszkleń. Odróżnia się od często używanego szkła nie tylko wagą, lecz także niepodatnością na czynniki mechaniczne. Na ogół używany jest poliwęglan komorowy. Przydatny okazuje się on też do budowania reklam. Mając naprawdę atrakcyjne parametry wytrzymałościowe poliwęglan jednocześnie jest dosyć niedrogim i dostępnym surowcem. Dodatkowo z uwagi na niską wagę jest prosty w dostarczeniu.

 

Kolejnym często wykorzystywanym na świecie plastikiem jest dobrze znany PET. PET jest to politereftalan etylenu. Ma ono tak niesamowicie duże zastosowanie. Do wielkich wartości tego surowca należą np.: sztywność, niewrażliwość chemiczna, wyjątkowa udarność, bezproblemowość w obróbce, mała chłonność wody, siłę na korozję, szeroki zakres temperatur stosowania, oraz bezpieczeństwo dla zdrowia. Materiał PET doskonale nadaje się do recyklingu. Tafle zbudowane z tego wyrobu skutecznie są uwzględniane np. wszędzie , gdzie pożądana jest bariera przed czynnikami atmosferycznymi.

———————————–

Materiał stworzony z wykorzystaniem treści wziętych z serwisu www.techplast.group.

Related Post