Karma sucha dla psa

Kto ma w domu wiernego towarzysza w postaci kochanego psiaka, ręka w górę? Widzę, że sporo osób korzysta z towarzystwa najwierniejszego przyjaciela człowieka. I z pewnością zależy Wam na ty, by dobrze dbać o swojego czworonożnego przyjaciela. A więc czym karmicie swojego pieska? Czy jest to karma z marketu? Karmicie go ludzkim jedzeniem? A może sami przyrządzacie psią karmę?

dog-691641_640

Ludzkie jedzenie dla psa

Dawniej nikt nie myślała o tym, by pies miał „swoje” jedzenie. Karmiono go tym, co pozostało po obiedzie w domu. I tak jest do dziś – na wielu wioskach, u starszych ludzi, pieski jedzą resztki jedzenia ludzkiego. Czy to znaczy, że taka dieta jest odpowiednia dla psa? Otóż jedzenie ludzkie zawiera składniki, które nie są zdrowe dla psa np. cukry, sól czy zboża, które nie są potrzebne psiej diecie. Potrzeby żywieniowe psa są inne niż człowieka, więc logiczne jest, ze pies powinien jeść karmę przygotowaną specjalnie dla niego.

Karma „marketowa”

Wiele osób preferuje taką karmę dla psa. Powód: jest tania, smakuje psiakom i można ją zakupić przy okazji wizyty w markecie. Ale czy czytaliście jaki skład ma taka karma? Często zawiera śladowe ilości mięsa, które przecież powinno być głównym składnikiem psiej karmy. Jest natomiast bogata w zboża – pies jako mięsożerca nie potrzebuje białka roślinnego. Aby otrzymać potrzebną ilość mięsa i wartości odżywczych musi więc zjeść większą ilość „marketowej” karmy.

Karma dla psa przyrządzona samodzielnie

Jest to bardzo zdrowe jedzenie dla pasiaka pod warunkiem, że ten kto przygotowuje takie jedzenie zna się na tym i wie w jakie składniki powinna być bogata psia dieta. Czasem na blogach prowadzonych przez właścicieli psów można znaleźć przepisy na pyszne psie posiłki – warto korzystać z takich podpowiedzi.

food-bowl-430347_640

Sucha karma dla psa

Szczerze mówią mało kto ma czas gotować jedzenie dla swojego pieska. Matki nie mają czasu gotować swoim maluchom, a co dopiero czworonogom. Dlatego sporo osób decyduje się na kupowanie gotowej suchej karmy dla psów – karm droższych, ale z dobrym składem. Jakie to karmy? Często wyróżniającym je czynnikiem jest cena. Nie okłamujmy się – jeśli karma ma być bogata w mięso i składniki wartościowe dla psa nie może kosztować mało. Ale taki wydatek się opłaca. Pies będzie zdrowy, będzie miał lśniąca sierść i nie będzie miał brzydkiego zapachu z pyska.

Z pewnością zdrowy, szczęśliwy pies będzie bardziej kochał swojego pana. A więc jakich marek karmy kupować? Najlepiej czytać skład i kierować się rozsądkiem.

 

Artykuł powstał przy współpracy http://www.e-pazur.com/k8,psy-karma-sucha-dla-psa.html