Płytowy wymiennik ciepła cwu Buderus – co to jest?

Płytowy wymiennik ciepła to kluczowy element dwufunkcyjnych kotłów Buderus, który pozwala na jednoczesne wytwarzanie ciepła dla systemu centralnego ogrzewania oraz podgrzewanie wody użytkowej. Działa on na zasadzie przenoszenia ciepła między dwoma różnymi strumieniami płynu, które przepływają przez cienkie, blisko ułożone płyty. W przypadku kotłów Buderus, te dwa strumienie to woda z obiegu centralnego ogrzewania oraz woda użytkowa, która ma zostać podgrzewana.

Wymiennik ciepła składa się z zestawu płyt wykonanych z materiałów o wysokiej przewodności cieplnej, takich jak stal nierdzewna. Płyty są uszczelnione, aby zapobiec mieszaniu się płynów oraz przeciekom. Płyny przepływają przez wymiennik ciepła w przeciwnych kierunkach (przeciwbieżnie), co zwiększa wydajność wymiany ciepła.

Podczas pracy kotła, gorąca woda z obiegu centralnego ogrzewania przepływa przez płytowy wymiennik ciepła, oddając ciepło do płyt. Płyny są rozdzielone cienkimi warstwami materiału płyt, przez które przenika ciepło. Z drugiej strony płyt przepływa woda użytkowa, która chłonie ciepło z płyt wymiennika. W wyniku tego procesu woda użytkowa zostaje podgrzewana, a woda z obiegu centralnego ogrzewania ulega ochłodzeniu.

Dzięki płytowemu wymiennikowi ciepła dwufunkcyjne kotły Buderus są w stanie efektywnie i szybko podgrzewać wodę użytkową, jednocześnie ogrzewając pomieszczenia. To rozwiązanie pozwala na oszczędność energii, miejsca oraz na utrzymanie wysokiej wydajności pracy kotła.