Wady zalety kotłów zgazowujących

Od czasu do czasu na forach internetowych dotyczących ogrzewania spotykam pytania o to jak sprawdzają się kotły na drewno zgazowane, czyli holzgas. Opinie są mieszane, dużo możemy spotkać pozytywnych komentarzy od zadowolonych użytkowników, niemniej sporo też słyszy się o wadach tych urządzeń grzewczych. W związku z tym postanowiliśmy napisać trochę na temat zalet oraz niestety wad kotłów zgazowujących drewno.

Zalety kotłów na holzgas

Niewątpliwą zaletą tych kotłów jest wykorzystanie energii drzemiącej w drewnie prawie do maksimum. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu zjawiska tak zwanej pirolizy. Polega ono na wytwarzaniu się z drewna podczas spalania gazu drzewnego, który dzięki odpowiedniej budowie kotła jest mieszany z powietrzem, a następnie spalany. Dzięki temu kotły te osiągają sprawność energetyczną o wiele lepszą niż w przypadku tradycyjnych kotłów na paliwa stałe.

 

131109_wood_wood_

Wady kotłów zgazowujących

Podstawowym warunkiem, od spełnienia którego zależy ekonomia w ogrzewaniu naszego domu jest odpowiednio sezonowane, wystarczająco suche drewno. Niestety czas składowania drewna nie jest tutaj czynnikiem decyzyjnym. Ogromne znaczenie mają bowiem warunki w jakich przechowujemy drewno. Jeśli nie będzie one wystarczająco wysuszone, kocioł nie będzie osiągał zadanych temperatur. Jednym z minusów tych urządzeń, których dobrze jest być świadomym jest wysoki koszt części zamiennych – to zresztą jest do przewidzenia, gdyż im bardziej skomplikowane urządzenie tym droższe części.

Jeśli szukają Państwo oszczędności w ogrzewaniu swojego domu, warto w pierwszej kolejności zadbanie o jego właściwe ocieplenie. Jeśli natomiast są jeszcze Państwo przed wyborem projektu domu, warto wybrać taki, który będzie energooszczędny z założenia.