W naszym kraju mnóstwo ludzi ogrzewa dom wykorzystując różne gatunki węgla. Na co zwrócić uwagę przy zamawianiu węgla, aby kupić na prawdę dobrej jakości towar?
Sezon grzewczy już się rozpoczął. Październik to w zasadzie ostatni gwizdek na zrobienie zapasu węgla na zimę. A najlepszą opcją jest zakup opału jeszcze w okresie letnim, gdy jego ceny są nieco niższe niż w sezonie jesienno zimowym. Wyróżnia się różne gatunki węgla. Jaki wybrać, by dobrze ogrzewać swoje lokum?
W Polsce pozyskuje się średnio ponad 60 ton węgla rocznie. Zazwyczaj stosowanym jako opał jest węgiel kamienny. Węgiel kamienny wydobywany w Polsce każdej kolejnej dekady jest niestety słabszej klasy ze względu na regularnie wyczerpujące się jego złoża. W ciągu ostatnich dekad uzyskiwanie węgla kamiennego w Polsce stopniało o ponad 45%. Zastanawiasz się jaki węgiel zamówić? Dobrze jest zwrócić uwagę na gatunki węgla według Polskiej Normy.
Jaki węgiel jest dostępny?
Węgiel kamienny charakteryzuje się rozmaitymi cechami, zalicza się do nich przede wszystkim: spiekalność, dylatacja, temperatura spalania, zawartość części lotnych.
Do prawidłowego zastosowania w grzewczych kotłach domowych stosuje się tzw. Kamienny węgiel płomienny oraz gazowo płomienny. Do stosowania pozostałych gatunków węgla nieodzowne są odpowiednio przystosowane do tego piece grzewcze. Ponieważ opał ten zalicza się do nieodnawialnych źródeł energii systematycznie jego wykorzystanie w Europie spada. Jak dowiadujemy się ze strony składu opału Lipnowskiopal.pl wykorzystując węgiel warto mieć świadomość faktu, że ze względu na rozmiary wyróżnia się różne jego rodzaje: węgiel gruby, węgiel w postaci kostki, węgiel orzech, eko-groszek, węgiel grys oraz pył weglowy.
W ogrzewaniu można spalać węgiel rozmaitych rozmiarów, parametry spalania zależą od modelu pieca centralnego ogrzewania z jakiego korzystamy. Zwiedzając skład opału mamy prawo spytać pracowników o gatunek prezentowanego węgla, a przede wszystkim o posiadane certyfikaty podające źródło jego wydobycia. W dużych składach opału możemy kupić zarówno dobrej klasy węgiel polski jak i słabszej klasy węgiel importowany. Najlepszy węgiel kamienny odznacza się energetycznością na poziomie niemal 30MJ/kg. Węgiel warto dobierać też według specyfikacji dołączanej przez producenta urządzenia centralnego ogrzewania, w którym pragniemy spalać omawiany opał.
W większości składów opału można nabyć zarówno węgiel pozyskiwany w naszym kraju jak i węgiel importowany z innych krajów. Najpopularniejszym źródłem zagranicznego węgla jest cały czas Rosja. Importuje się także węgiel z Mozambiku, Usa, Wietnamu, Chin, Bułgarii, RPA a nawet Indonezji. Importuje się rodzaje węgla właśnie na potrzeby gospodarstw domowych. W naszym kraju pozyskuje się węgiel, który z uwagi na parametry nie nadaje się do wykorzystywania w klasycznych, małych piecach grzewczych.