Rodzaje i parametry szkła w budownictwie

Większość osób jest zdania, że chyba trudno jest wyobrazić sobie obecne budownictwo mieszkaniowe bez zastosowania tego uniwersalnego materiału jakim jest szkło. Jak dużą rolę odgrywa on w projektowaniu domów? Czemu jest on tak potrzebny?

Szkło jest znane budowniczym już od stuleci. W naszych czasach dzięki stale rozwijającej się technologii produkcji możliwe jest jeszcze wydajniejsze korzystanie z tego ciekawego materiału. W wielu realizacjach stosuje się nie tylko zwykłe szkło, ale także laminowane szkło, szkło klejone oraz szkło artystyczne. Od niedawna dość często wykorzystywanym materiałem zastępującym szkło jest poliwęglan, jednak szkło w dalszym ciągu jest materiałem niezwykle popularnym.

Potrzebujesz firmy, która we Wrocławiu oferuje produkcje luster na wymiar? Zapraszamy do skorzystania z oferty marki Binglass Lustra Wrocław. Firma obsługuje zarówno klientów indywidualnych jak i hurtowych.

A poniżej na mapie więcej firm z Wrocławia.

Charakterystyka szkła stosowanego w budownictwie
Zastanawiając się nad uwzględnianiem szkła w budowie domów jednorodzinnych oczywiście w pierwszej kolejności zapewne przypomną nam się okna. I faktycznie w rozmaitych przegrodach tego rodzaju szkło wykorzystuje się najczęściej. Warto jednak zrozumieć, że aktualnie dystrybuowane okna ze szklanymi szybami są o wiele bardziej skuteczne niż jeszcze pół wieku temu. Z czego to wynika? Otóż kwestia rozchodzi się właśnie o stosowane szkło. Obecnie powszechnie montuje się szyby złożone z kilku połączonych ze sobą cienkich warstw, dzięki czemu są one mniej wrażliwe na czynniki mechaniczne. Bardzo dużym atutem szkła warstwowego jest też lepsza izolacja termiczna. W czasach tak dużego zapotrzebowania na budynki pasywne okna o niskiej przepuszczalności termicznej pełnią bardzo dużą rolę. W kwestii właściwości izolacyjnych szklanych tafli warto też pamiętać o izolacji akustycznej. Grube warstwowe szkło skutecznie wygłusza pomieszczenie, a wtedy nawet mieszkając w środku wielkiego miasta można cieszyć się relaksem i ciszą.


Naturalnie okna to nie jedyny sposób na wykorzystanie szkła w polskich domach. Materiał ten w architekturze jest też chętnie wykorzystywane do tworzenia najróżniejszych zadaszeń:
– zadaszenia werand i tarasów,
– daszki szklane nad schodami,
– zadaszenia altan, itp.


Ze szkła tworzy się również efektownie prezentujące się drzwi, balustrady oraz elewacje. Materiał ten odznacza się wspaniałą ,zdolnością, poprawiania walorów wizualnych obiektu, w którego budowie jest zaprojektowane.

Szkło w wystroju wnętrz
Szkło towarzyszy projektantom nie tylko na etapie samej budowy domu, ale też podczas urządzania jego wnętrza. Zazwyczaj nie zwracamy na to uwagi, ale faktycznie korzystamy z różnego gatunku szkła na każdym kroku. Jednym z częstych zastosowań szkła w projektach wnętrz są lustra. Oczywiście nie sposób wyobrazić sobie bez chociaż jednego lustra łazienki oraz przedpokoju. Niemniej jak najbardziej stosuje się je także w sypialniach, jadalniach, a nawet kuchniach. A w temacie kuchni – co raz chętniej stosowane są szklane panele na ścianę, które montuje się na ścianach zamiast tradycyjnych płytek. Hartowane szkło jest niewrażliwe na wyższe temperatury oraz łatwe w utrzymaniu w czystości dzięki czemu doskonale odnajduje się w takiej funkcji.

A jak wygląda szklany dom? Nie musisz zgadywać, wystarczy obejrzeć film: