Mieszkanie Siechnice

Mieszkanie – wynajmować czy kupować?

W Polsce przykłada się wiele wagi do posiadania swojego własnego mieszkania. W tym artykule podpowiadamy plusy i minusy posiadania własnych czterech kątów w porównaniu z wynajmowaniem lokum.

Polacy zdecydowanie są typem domatorów. W innych krajach Europy czy na przykład w Stanach Zjednoczonych do posiadania mieszkania na własność nie przykłada się aż takiego znaczenia. Wiele osób większość swojego życia mieszka w wynajmowanych nieruchomościach. Według mnie wynika to między innymi z kwestii liczenia kosztów. Wiele osób po przeliczeniu kosztów ponoszonych na mieszkanie w skali kilkudziesięciu lat dochodzi do wniosku, że swoje mieszkanie jednak warto posiadać – nawet jeśli wiązałoby się to z zaciągnięciem zobowiązania w postaci kredytu mieszkaniowego.

Kredyty mieszkaniowe – dlaczego tak popularne?

Już od wielu lat w Polsce w stawkach za wynajem mieszkań panuje tendencja wzrostowa. Koszty zakupu mieszkań również nieustannie rosną. Niskie stopy procentowe w naszym kraju sprawiają, że osoby dysponujące środkami finansowymi wycofują z oszczędnościowych lokat swoje fundusze, by zainwestować je w zdecydowanie bardziej zyskowny sektor mieszkaniowy. Z punktu widzenia osoby wynajmującej mieszkanie w dużym polskim mieście, nie ma wielkiej różnicy między ponoszeniem kosztów na opłacenie odstępnego, a opłacaniem comiesięcznej raty kredytu hipotecznego. Różnica staje się natomiast bardzo istotna po kilku, kilkunastu latach – osoba regularnie spłacająca kredyt w dużej mierze spłaciła już swoje mieszkanie. Nawet jeśliby z powodu pogorszenia sytuacji finansowej trzeba było sprzedać mieszkanie, po dokonaniu spłaty pozostałej części kredytu, w portfelu może zostać naprawdę pokaźna ilość gotówki. Rzecz jasna zobowiązanie w postaci kredytu wiąże się z pewnym ryzykiem, ponieważ trzeba zachować płynność w spłatach rat, dlatego każdy osobiście musi podjąć decyzję.

Wynajmować czy kupować – każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Wynajmowanie mieszkań daje elastyczność, która podoba się niejednokrotnie zwłaszcza młodym ludziom pracującym zdalnie, a lubiącym zmieniać miejsce zamieszkania. Z drugiej strony zakup mieszkania w rozwojowej lokalizacji to także inwestycja, która po latach może się zwrócić z nawiązką. Wiele osób jest także zdania, że całkowicie inaczej się funkcjonuje mieszkając wiele lat w jednym miejscu, jesteśmy przyzwyczajeni do określonych lokali usługowych, połączeń linii publicznej czy nawet sąsiadów. Jedną z ważnych zalet zakupu mieszkania od dewelopera z rynku pierwotnego jest możliwość zaprojektowania mieszkania ściśle według indywidualnych potrzeb. Dzięki temu mieszkanie jest nie tylko dopasowane idealnie do naszych wizualnych upodobań, ale także jest funkcjonalne i praktyczne każdego dnia. Ma to na ogół duży wpływ na komfort życia.

Mieszkania deweloperskie w okolicach Wrocławia znajdziesz na stronie firmy Format.

Related Post