Zbiorniki na gaz

Zbiorniki na gaz w domu. Jakie występują i jaki wybrać?

Zbiorniki na gaz płynny

Dzięki zastosowaniu zbiorników na gaz pozbywamy się problemu jak przechowywać gaz w sposób wygodny i ekologiczny. Zazwyczaj zbiorniki gazowe mają swoje zastosowanie w takich przypadkach, kiedy nie ma możliwości korzystania z gazu ziemnego. Klient może wtedy zdecydować się na jedną z dwóch wersji zbiorników- naziemnej i podziemnej oraz podjąć decyzję jakiej wielkości ma być zbiornik.

Na rynku istnieją trzy wielkości zbiorników na gay płynny: 2700, 4800 i 6700 l. Zazwyczaj w domach zakładane są zbiorniki o najmniejszej pojemności, czyli 2700 l. Dlaczego akurat ten? Ponieważ zajmuje mniej miejsca na działce, co może być problemem szczególnie kiedy teren nie jest zbyt duży.

Gaz w wersji podziemnej czy naziemnej?

Zbiorniki naziemne są w kolorze białym, są wyposażone we wsporniki i muszą być osadzone na płycie fundamentowej ponad poziomem gruntu. W koło tego typu zbiornika nie może nic stać, więc zazwyczaj teren ten jest nie użytkowany. Zbiorniki te muszą mieć 3 m oddalenia od domu oraz 1,5 m od granic naszego terenu. Dlatego też, jeśli działka jest mała to nie ma możliwości ustawienia tego zbiornika. Kolejną wadą jest to, że zbiornik jest spory i może psuć wygląd przestrzeni wokół domu. Do zalet zaliczamy niższy koszt zbiornika naziemnego od podziemnego oraz dużo bardziej skomplikowany montaż.

Palnik gazowy
Palnik gazowy

Zbiorniki podziemne są droższe od tradycyjnych zbiorników, jednak przede wszystkim ich nie widać i nie zajmują miejsca na działce. Jak  wskazuje pracownik firmy   ITGAS https://itgas.pl/strona-glowna/ Ten rodzaj zbiornika umieszcza się w wykopach i zakopuje pod gruntem. Tutaj do wymagań zaliczamy: 1 m od domu i 0,5 m od granicy działki. Dodatkowo zbiornik ma obowiązek być zlokalizowany minimalnie 5 m od studzienki i 3 m od linii energetycznej do 1 kV.

Co należy pamiętać o zbiornikach na gaz płynny?

Bardzo ważną informacją jest to, że każdy zbiornik wymaga napełniania co jakiś czas. W celu napełnienia zamawiamy transport gazu, a dostawca tankuje go w zbiornik. Właśnie dlatego zbiornik musi być zlokalizowany stosunkowo blisko wjazdu, aby cysterna nie musiała jeździć po całym naszym terenie.

Jaki zbiornik wybrać?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Zależy czy chcemy mieć zbiornik zakamuflowany czy może on być widoczny oraz jakim budżetem dysponujemy. Najlepiej jest też skonsultować się z fachowcami, którzy ocenią możliwości na naszej działce i doradzą na co można się zdecydować.