Jak w rozmaitych innych płaszczyznach życia tak i w budownictwie mamy do czynienia z różnymi trendami, popularnymi całymi latami, a nawet dziesięcioleciami. Tyle, że w technice grzewczej popularność pewnych rozwiązań w prowadzonych inwestycjach budowlanych jest uwarunkowana np. obowiązującymi przepisami budowlanymi lub sytuacją na światowych rynkach paliw . Jakie zatem ogrzewanie wybrać w domu jednorodzinnym?
Myśląc nad aktualnymi kierunkami w technice grzewczej, na pewno dobrze będzie pamiętać, że inne rozwiązania będą uwzględniane w rejonach, gdzie rozprowadzone są instalacje gazu ziemnego, a inne w obszarach wiejskich, gdzie z kolei często mamy do dyspozycji dodatkową przestrzeń wokół domu. Jeśli jest dostępna instalacja gazowa, to zdecydowanym dominatorem są gazowe piece kondensacyjne. Z zastosowanym tygodniowym sterownikiem zapewniają one nie tylko znakomity komfort użytkowania instalacji grzewczej, ale także umożliwiają dość optymalne ogrzewanie domu. Tego typu piece są chętnie uwzględniane także ze względu na proste wymagania dotyczące montażu w zabudowach.
Moda na energię odnawialną
Łatwo dostrzec, że sporo inwestorów, jeśli tylko dysponuje niezbędnymi środkami, chętnie w budowie domu instaluje elementy umożliwiające korzystanie z odnawialnych źródeł ciepła. Do najchętniej uwzględnianych omawianego typu urządzeń, na pewno możemy zaliczyć systemy solarne, które w zależności od zastosowanej technologii mogą nie tylko przygotować wodę użytkową, ale dodatkowo wspomóc instalację grzewczą nawet sezonie grzewczym.
Co raz większym zainteresowaniem cieszą się także pompy ciepła. Niemniej z uwagi na zasadniczo wysoki koszt nabycia i instalacji, rozwiązania te są uwzględniane w polskich domach jednorodzinnych rzadziej. Pompa ciepła pozwala na korzystanie w domu z energii zmagazynowanej w gruncie, wodzie czy powietrzu wokół domu. W zależności od typu montowanej pompy ciepła, można ją zastosować nawet jako podstawowe źródło ogrzewaniaw budynku.
Kotły stałopalne
Trzeba przyznać, że w Polsce nadal dominują piece na drzewo lub węgiel. Przyczynia się do tego dość nieduży koszt zakupu i używania kotła CO. Rzecz jasna najchętniej uwzględniane są one w rejonach, w których nie uwzględniono dostępu do instalacji gazu ziemnego. Warto jednocześnie zauważyć, że ze względu na aktualny szum wokół smogu, możemy się spodziewać dużych obostrzeń w zakresie użytkowania pieców stałopalnych.
Dlaczego piec Buderus?
Wybierając urządzenie do centralnego ogrzewania do budowanego domu jednorodzinnego, być może wahasz się na jakiej marki typ pieca się skusić? Może szukać spośród najtańszych urządzeń na rynku? A może z tych najkosztowniejszych, ekskluzywnych? Wielu ludzi ostatecznie decyduje się na montaż kotłów Buderus. Z jakich powodów?
Optymalna stawka za dobrą markę
Do niewątpliwych, istotnych mocnych stron kotłów grzewczych marki Buderus zalicza się stosunkowo niewielka cena zakupu jak na tak zaawansowane i bezawaryjne urządzenia. Typowy piec kondensacyjny dostaniemy na rynku już za mniej niż 4 tysięcy złotych. Rzecz jasna sporo tańsze są standardowe gazowe kotły wiszące z otwartą komorą spalania.
Nowoczesne technologie, wysoka wydajność
Omawiana firma od lat przoduje w projektowaniu coraz to nowych rozwiązań technologicznych. Kupując piec centralnego ogrzewania niewątpliwie dobrze jest zorientować się w ofertach części serwisowych. Co można zauważyć, w ofercie nawet gdy dany model kotła zostanie wycofany z produkcji i sprzedaży, jeszcze przez długi czas będą w sprzedaży do niego części zamienne.