Pies zimą?

Pies zimą? Skąd taki temat? Otóż bardzo popularny jest pogląd, że pies ma sierść i jemu ujemne temperatury są niestraszne. Ale gdy widzę pieski przestępujące z łapki na łapkę czekając pod supermarketem na swojego pana, to żal ściska mi serce i myślę sobie: „i co z tą odpornością psów na zimno”? Rozwikłajmy więc tę zagadkę.

Pies w kojcu
Pies, który dużą część dnia przebywa na dworze, jest lepiej przysposobiony do zimna. Zwyczajną reakcją psiego organizmu na zmieniającą się porę roku jest zmiana sierści i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Pies w zwyczajny sposób przystosowuje do nowej pory roku. O takiego psa nie musimy się kłopotać. Jest idealnie przygotowany do chłodu. NA pewno nie zmarznie, jeśli w ziemi będzie biegał po podwórku i pilnował naszej posiadłości. I tu docieramy do następnej kwestii. Pies potrzebuje aktywności. To tak jak człowiek – jeśli siądziemy na śniegu to zmarzniemy, jeśli idziemy lub biegniemy to może być nam nawet za ciepło. Pamiętajmy więc by nasz psiak miał dużo ruchu.

Pies domowy
A co można rzec o psach mieszkających razem ze swoimi właścicielami w domach? Takie psy egzystują w takich warunkach jak my. Jaki wypływa stąd wniosek? Procesy pojawiające się w organizmie psa domowego będą zakłócone. Pies może nawet nie zmienić sierści na zimę. Co w takiej sytuacji można zrobić? A co my robimy jeśli odczuwamy chłód? Dbamy o właściwy ubiór. Również w przypadku psa takie działanie będzie bardzo rozsądne. W sklepach zoologicznych można zakupić ciepłe ubranko dla psa. Naocznie sprawdzimy, że pies z większą radością będzie wychodził na spacery i spędzał na nich więcej czasu. Oczywiste jest, że samo ubranko nie wystarczy jeśli pies nie będzie miał ruchu – musi biegać i się bawić.

Optymalna dieta
W zimie zasadnicze znaczenie ma odpowiednio dobrana. Nieprzeciętne znaczenie ma ona w przypadku psów, które są mocno aktywne lub takich które całymi dniami przebywają na dworze. Pies w zimie spożytkowuje więcej energii musi więc być ona uzupełniana właściwą dietą. Można kupować gotowe karmy suche lub mokre dla psów aktywnych.

Ten pouczający artykuł powstał dzięki uprzejmości: https://www.e-pazur.com.