Chyba każdy planujący budowę śni wręcz o domu z niewielkim choć balkonem, a najlepiej z obszernym ładnym tarasem. W wyobraźni dostrzega już praktyczne zastosowanie takich części budynku, zaczynając od strony rekreacyjnej po ozdobną. Co więcej, dla wielu inwestorów szukających wyśnionego gotowego projektu obecność balkonu(-ów) lub tarasu stanowi element zasadniczy przy wyborze. Co można powiedzieć o balkonach od strony praktycznej?
Oczywiste jest, że taras podnosi wartość estetyczną całego domu, choć jest to rzecz jasna sprawa upodobania. Okno balkonowe daje więcej światła. Alternatywą jest okno z zastosowaną portfonetrą. Niewielki balkonik często stanowi zadaszenie wejścia do budynku lub ewentualnie tarasu ogrodowego. Na ogół panie lubią ozdabiać balkony kwiatami. Również pralnia zazwyczaj zaplanowana jest na piętrze domu, wtedy taras znakomicie spisuje się jako suszarnia. Pewną uciążliwością może być odśnieżanie balkonów w zimie.
Na ogół funkcjonalny od strony spędzania czasu wydaje się tarasna dachu. Możemy go niebanalnie urządzić i cieszyć się wytchnieniem, np. czytając książkę. Jednak uwzględnienie takiego tarasiku zazwyczaj najlepiej sprawdza się na niewielkich działkach. Jeśli natomiast posiadamy spory teren dookoła budynku, zdecydowanie bardziej praktyczny będzie taras od strony terenu zielonego, przeważnie stanowiący także wyjście z domu. Planując przyjęcia lub poczęstunki, rzadko kto planuje wszystko na małym tarasie z poziomu piętra, gdy ma się do wykorzystania taras i ogród na parterze.
Życie pokazuje, że balkony oraz tarasy w domach jednorodzinnych zazwyczaj bardziej doceniają panie. Wybierając projekt, poza indywidualnymi potrzebami i gustem użytkowników, należy też zwrócić uwagę m. in. na otoczenie sąsiednich budynków, wielkość działki oraz jakie cele są priorytetowe.