Pellet – opał ekologiczny

Coraz częściej słyszymy o zanieczyszczeniu powietrza, smogu w miastach. Jest to spory problem. Ostatnio w Krakowie zakazano opalania węglem, a dopuszczono do użytku tylko gaz lub olej opałowy. Te paliwa charakteryzują się niską emisją zanieczyszczeń do atmosfery, zwłaszcza pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu. Jednak wielu ludzi nie stać na razie na doprowadzenie gazu ziemnego do domu, jeśli nie mają takiego przyłącza i na zakup kotła gazowego. Również przeróbka instalacji aby dostosować ją do opału olejowego jest kosztowna. Co prawda przewidziane są dopłaty, ale zanim wszyscy to zastosują, może dałoby się już teraz trochę zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, używając do ogrzania domu czegoś innego niż węgla?

Ostatnio czytałam o pellecie. Jest to rodzaj paliwa powstającego z biomasy, sprawdzającego się dobrze przy ogrzewaniu domów jednorodzinnych. Produkowany jest między innymi z trociny dębowej, dzięki czemu jego wartość opałowa wynosi 19 GJ/tonę. Pellet zaliczamy do paliw ekologicznych z uwagi na to, że emisja dwutlenku węgla powstała w procesie spalania jest równa ilości dwutlenku węgla pochłoniętego przez drzewo podczas jego wzrostu. Mamy też porządek w kotłowni, bo ten produkt jest bardzo czysty. Trzeba go jednak składować w pomieszczeniach w miarę suchych, ponieważ może chłonąć wilgoć.

Kolejną zaletą jest niewielka ilość popiołu. Po spaleniu zostaje go tylko 0,4 %, czyli z 1 tony będziecie mieć 4kg popiołu. Można powiedzieć, że dzięki temu będzie dużo mniej brudnej roboty. Ponieważ Pellet pochodzi z naturalnych surowców, jego popiół można z powodzeniem stosować jako nawóz. W efekcie nie będzie żadnych odpadów.

Może jednak zastanawiacie się, jak to wygląda cenowo? Otóż tona pelletu kosztuje około 860zł. Do ogrzania domu o powierzchni 100m2 będziemy potrzebować około 2,5 do 3 ton tego materiału, czyli będzie to kosztować 2150zł do 2580zł. Myślę że nie jest to wysoka cena w porównaniu do kosztów ogrzewania węglem, gazem lub olejem opałowym. Jeśli więc chcesz być bardziej eko, to spróbuj palić pelletem 🙂

DSC89481-600x640

lava-d3

Zdjęcia pochodzą ze strony: http://dobrybrykiet.pl/warszawa/pellet.

Related Post