Place zabaw dla dzieci – obowiązkowa inwestycja w każdej miejscowości

Kolorowy, bajkowy, fantazyjny plac zabaw to doskonałe miejsce do spędzania czasu dla dzieci. Dlaczego powinno się wznosić publiczne place zabaw dla dzieci? Jak dopilnować bezpieczeństwa na placu zabaw?

Publiczny plac zabaw

W wielu miejscach w Polsce pojawiają się nowe publiczne place zabaw dla dzieci. Niestety w wielu niewielkich miasteczkach wciąż istnieje problem związany z brakiem zagospodarowanego obszaru do zabawy dla dzieci. Z jakiego powodu jest to tak ważna kwestia? Place zabaw od niezliczonych dekad były symbolem nieskrępowanej zabawy dla dzieci w różnym wieku. Każdy z nas z pewnością wspomina przyjemne migawki z tamtych czasów. Nawet stłuczone kolano czy rozdarte spodnie nie mogą wyprzeć tych przyjemnych wspomnień. Dzisiaj chociaż dzieci wychowujemy nieco odmiennie niż my w latach 80-tych to pragnienia dzieci pozostają takie same. Dzieci muszą mieć zapewnione obszar tylko dla siebie, gdzie razem z rówieśnikami będą mogły projektować własny świat.

 

Zdjęcie pochodzi z http://magicznatecza.pl/publiczne-place-zabaw

My jako opiekunowie też świetnie pojmujemy, iż dzieci potrzebują ruchu na dworze. Jest to niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju fizycznego. Dzieci nabywają wiele nowych umiejętności, na przykład: uczą się współdziałania, tolerancji, dzielić się, nabywają również zręczności stricte manualne czyli uczą się gibkości itd. Dlatego istotne jest, żeby plac zabaw posiadał różne akcesoria na przykład: karuzele, piaskownice, drabinki, siłownie itd.

Drewniany plac zabaw

Kiedyś większość publicznych placów zabaw zrobiona była z metalowych elementów. Wydawało się, iż to właściwy materiał biorąc pod uwagę niezniszczalność. Z pewnością wielu pamięta jak brzydkie były taki place zabaw po latach użytkowania, jak zimne w dotyku były drabinki i jak mało bezpieczne były urządzenia z metalu. Na szczęście modnym zamiennikiem metalu jest drewno. Drewniane place zabaw są przyjazne dla oka, ekologiczne oraz bezpieczne. Dzieci z przyjemnością bawią się na takich placach zabaw.

Zdjęcie pochodzi ze strony http://magicznatecza.pl/drewniane-place-zabaw

 

Władze w małych miasteczkach powinny uwzględniać potrzeby najmłodszych. Wyodrębnienie wspólnego miejsca zabaw to doskonała inicjatywa. Aby zadbać o bezpieczeństwo dzieci trzeba wybierać place zabaw z pozwoleniami. Zakład który wykonuje takie place zabaw bierze pod uwagę przepisy dotyczące tego tematu w w danym kraju. Taka firma troszczy się także o serwis co jest ważne dla bezpieczeństwa dzieci.

Mamy nadzieję, iż za kilka lat wszystkie dzieci będzie miało sposobność bawienia się na placu zabaw. Pamiętajmy, że dzieciaki rozwijają się poprawnie, jeśli spędzają ruchowo czas na poza murami domu lub szkoły.