Jak znaleźć odpowiednie kolory dla swojego domu?

Nie wielu zaprzeczyłoby stwierdzeniu, że kolor jest potężnym narzędziem w dekoracji? Ustalenie palety barw dla ścian, mebli, dywanów czy akcesoriów jest bardzo istotne. Kolor wchodzi w interakcje z otoczeniem na różnych poziomach. Gra swoją rolę podczas realizacji projektu architekta, w celu zdefiniowania i zespolenia przestrzeni oraz uwypuklenia interesujących elementów projektu. Tworzy iluzje dla oczu i umysłu, silnie oddziałuje by sprawić wrażenie, że przestrzeń wydają się bardziej otwarta i przestronna, albo przytulna i intymna. Kolor wchodzi w interakcję również na poziomie emocjonalnym, tworząc nastrój i atmosferę. Może oscylować pomiędzy wyrafinowanym, optymistycznym, ponurym lub przepełnionym życiem. Decyzja co znajdzie się w takiej palecie kolorów niejednokrotnie jest sprawą bardzo osobistą.

Zdaniem wielu ekspertów dekorowanie kolorem w głównej mierze polega na intuicji, wyobraźni oraz pewnej mierze wiedzy na temat teorii kolorów i ich funkcjonowania we wnętrzach. Pierwszy ważny krok to opracowanie strategii i pomysłów na budowanie palety kolorów, którą z przyjemnością byś się otoczyła i wśród której mogła żyć.

Ustalenie punktu początkowego

Paleta kolorów to nie tylko wybór farby na ściany, obejmuje kolory podług, dywanów, mebli i tkanin, pokryć okiennych, tapet i akcesoriów. Po pierwsze przyjrzyj się dokładnie kluczowym elementom budującym projekt pokoju, elementom których nie można zmienić. Należy sobie zadać pytanie, które z elementów wystroju z nami zostają a które odchodzą. Następnie przełożyć to na schemat działania. Co rozumiemy przez te kluczowe elementy?

Będziemy brać pod uwagę kolor podłogi, ramy okienne, obramowania kominków, odsłonięte cegły i wszelkie inne stałe elementy wyposażenia. Jeśli są częścią pokoju, naszym zadaniem będzie powiązać je kolorystycznie z nowym projektem.

Następnie przemyśl, które z elementów dekoracyjnych, będą zajmować centralne miejsce w pokoju: dzieła sztuki, wzorzyste dywany, dekoracyjne tkaniny, kolekcje pamiątek z podróży – wszystkie przedmioty, którymi lubisz się otaczać na co dzień. Z tych przedmiotów możesz czerpać dalsze inspirację dla kolorów i wzorów oraz klimatu pomieszczeń.

Kolory ścian i podług będą stanowić tło dla wszystkich elementów projektu, niezależnie od tego, czy w grę wchodzą meble, dzieła sztuki, dywany czy styl sam w sobie. Zadaniem tych płaszczyzn będzie uwypuklenie wszystkich elementów projektu jakie chcesz podkreślić.

Jeśli przewidujesz dzieło sztuki grafikę ścienną, lub kilim pamiętaj, że ten element ma już pewien ładunek kolorystyczny – własną paletę kolorów. Wybierz trzy lub cztery kolory i wykorzystaj je jako podstawę swojego planu. To sprawi, że grafika będzie się wyróżnia i wpisywać, na tle całego projektu.

Inspiracje kolorystyczne można też czerpać ze świata przyrody. Co warto podejrzeć na łonie natury?

– Natura – widok z twojego okna, sielankowa wieś, kwitnący wiosenny ogród, niebo, wybrzeże.

– Pory roku – pomyśl o soczystych zieleniach na wiosnę, rudawej, złotej jesieni, wypłowiałych słońcem barwach lata

– Twoje podróże – na przykład odcienie terakoty i żółcieni włoskich willi, charakterystyczne biało-niebieskie wyspy greckie, kolorystyka tropikalnych wyspy Pacyfiku

– Miejsca inspiracji w sieci oraz czasopisma wnętrzarskie

– Wzorniki kolorów

Łączenie kolorów zamierzone na sukces

Przy tworzeniu palety kolorów ogromnie ułatwia zadanie podstawowa wiedza z zakresu teorii kolorów. Po jednej stronie koła kolorów znajdują się ciepłe kolory: żółte, pomarańczowe i czerwone. Naprzeciwko są chłodne kolory na bazie niebieskiej, w tym niebieski, fioletowy i niebiesko-zielony.

Aby wnętrzu zaimplementować harmonijnie skoordynowaną paletę, wybierz kolory, które znajdują się obok siebie na kole kolorów, takie jak głęboka czerwień, pomarańcze i żółcienie.

Jeśli chcesz pójść w stronę bardziej dynamicznego wnętrza, które wybuchałoby kolorem, zdecyduj się na barwy komplementarne, które odnajdziesz po przeciwnych biegunach schematów kolorystycznych, takie jak błękit i żółć.

Ciepłe kolory sprawiają, że małe pokoje wydają się mniejsze, a chłodne zupełnie na odwrót. Wydają się znikać w pomieszczeniu i dodają wnętrzu kilku dodatkowych metrów.

Jeśli wybór padnie na odważne kolory, należy je zestawić razem z neutralnymi odcieniami, które mają subtelniejszy ton ale wciąż znajdują się w tej samej gamie kolorystycznej i mają tę samą temperaturę. Stanowi to klucz do zasymilowania wszystkich kolorów, również na płaszczyźnie odcieni.

Ile kolorów możesz skompletować i użyć w swojej domowej palecie?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zazwyczaj sprawdza się od trzech do pięciu kolorów. Cyfry te nie wliczają jednak różnych odcieni wybranych kolorów. Im więcej tonów uda się użyć, tym projekt ciekawszy.

Należy pamiętać, że nie zawsze chodzi o ilość użytych kolorów, ale o sposób, w jaki wszystkie są ze sobą powiązane. Jeśli w pomieszczeniu użyto wielu kolorów, ale wszystkie są podobnej tonacji, po połączeniu zbudują głębię. Zamiast przekoloryzować wnętrze, osiągniemy efekt intrygującego projektu.