Grzejnik przy oknie

Jak dobrać grzejniki do mieszkania

Jeśli planujesz modernizację instalacji centralnego ogrzewania w swoim domu lub mieszkaniu to zapewne zastanawiasz się w jaki sposób dobrać wielkość grzejników do poszczególnych pomieszczeń. W tym artykule postaramy się wyczerpująco opisać temat

Dlaczego warto starannie dobrać moc grzejników

Moglibyśmy wyjść z założenia, żeby dobrać grzejniki na przysłowiowe ‚oko’ – przecież można zamontować większy grzejnik – w pomieszczeniu po prostu będzie się wtedy mniej ‚grzać’. Otóż nie jest to dobry pomysł. Zarówno niedobór mocy grzewczej grzejnika, jak i jej nadwyżka najprawdopodobniej będzie się przekładać na brak komfortu w pomieszczeniu. Źle dobrane grzejniki mogą także w zależności od tego, z jakiego kotła grzewczego planujemy korzystać, przyczynić się do generowania strat finansowych w ogrzewaniu. Z czego to wynika?

Niektóre rodzaje kotłów grzewczych, na przykład kotły kondensacyjne, zostały zaprojektowane z myślą o dostarczaniu wody kotłowej o temperaturze mieszczącej się w określonym zakresie temperatur – najlepiej nie więcej niż 55°C. Kotły te osiągają swoją maksymalną sprawność przy pracy właśnie w takiej temperaturze. Jeśli grzejniki zastosowane w mieszkaniu będą zbyt małej mocy, zmusi to kocioł grzewczy do pracy w wyższej temperaturze, przez co spadnie jego sprawność energetyczna.

W bardzo wielu domach zlokalizowanych na terenach wiejskich stosowane są kotły na paliwa stałe – drewno lub węgiel. W takich budynkach wprzewymiarowanie grzejników będzie wiązało się z kolei z dużymi uderzeniami gorąca w pomieszczeniach, co także bardzo negatywnie odbije się na komforcie domowników.

Related Post

Dobór grzejników a żywotność kotła grzewczego

Z drugiej strony jeśli w domu jest zainstalowany sterownik tygodniowy, to gdy zamontujemy zbyt duże grzejniki pomieszczenia będą się szybko nagrzewać, przez co kocioł grzewczy będzie się często wyłączał. To nie jest optymalne rozwiązanie. Grzejniki oraz pracę kotła grzewczego najlepiej dostosować tak, by urządzenie pracowało płynnie, przy możliwie najmniejszej ilości startów. Dzięki temu kocioł zużywa mniej paliwa, oraz wolniej się eksploatuje. Ilość ‚startów’ kotła grzewczego ma przede wszystkim wpływ na żywotność elektrody zapłonowej w komorze spalania. Koszt takiej elektrody żarowej w gazowym piecu kondensacyjnym może sięgać nawet kilkuset złotych. Niezbędna będzie także ingerencja wyspecjalizowanej firmy serwisowej. Z drugiej strony zmuszanie urządzenia grzewczego do ciągłej pracy na maximum jego możliwości skraca żywotność elementów komory spalania, gdyż pracują one ciągle w maksymalnej temperaturze.

Zapotrzebowanie energetyczne poszczególnych pomieszczeń

Kluczową, a jednocześnie często najtrudniejszą do uzyskania informacją jest zapotrzebowanie mieszkania na energię cieplną. O ile w przypadku nowego budownictwa problemu nie ma bo są dostępne projekty wszystkich instalacji oraz charakterystyka energetyczna budynku, o tyle w przypadku starego budownictwa taką informacją możemy po prostu nie dysponować.

Na szczęście w większości przypadków, nie potrzebujemy bardzo precyzyjnych wyliczeń zapotrzebowania pomieszczeń na energię cieplną. Większość hydraulików z doświadczeniem przyjmuje zasadę, że w pomieszczeniach o typowej wysokości 260 cm i budynku dobrze docieplonym (przynajmniej 10 cm izolacji zewnętrznej) potrzeba ok. 80 Wat na 1m2 powierzchni użytkowej pomieszczeń. A ponieważ instalacja często jest planowana w domach starych, często nieidealnie docieplonych lub kiepsko zaprojektowanych przez co występują liczne mostki termiczne, bezpiecznie jest przyjąć zasadę 100 Wat / 1m2. Przyznamy, że przy tak okrągłej liczbie, wyliczenie zapotrzebowania na energię w poszczególnych pomieszczeniach to prawdziwa ‚bułka z masłem’ .

Przykład 1.

– Salon o wymiarach 4m na 5m.

Wyliczamy powierzchnię salonu – 4m x 5m = 20m2.

Wyliczamy zapotrzebowanie en. – 20 x100Wat = 2000Wat

 

Przykład 2.

– Salon o wymiarach 6m na 5m w budynku znakomicie docieplonym.

Wyliczamy powierzchnię salonu – 6m x 5m = 30m2

Wyliczamy zapotrzebowanie en. – 30 x 60Wat = 1800Wat

 

Przykład 3.

– Kuchnia o wymiarach 2m na 4m.

Wyliczamy powierzchnię kuchni – 2m x 4m = 8m2.

Wyliczamy zapotrzebowanie en. – 8 x 100Wat = 800Wat.

 

Przykład 4.

– Łazienka o wymiarach 2m na 2m.

Wyliczamy powierzchnię łazienki – 2m x 2m = 4m2.

Wyliczamy zapotrzebowanie en. – 4 x 100Wat = 400Wat.

 

Kalkulator potrzebny do wyliczeń
Kalkulator będzie niezbędny!

Przy czym wyliczenia potrzebnej energii dla kuchni i łazienki są warte komentarza. Praktyka pokazuje, że ponieważ w kuchni są zamontowane urządzenia wytwarzające energię cieplną, tj lodówka (tak lodówka grzeje!), zmywarka, kuchenka i piekarnik – potrzeba zdecydowanie mniej energii do ogrzania tego pomieszczenia. Z kolei łazienka, to miejsce, gdzie lubimy, gdy jest bardzo ciepło. Ponadto grzejnik w łazience bardzo często jest zawieszony, albo ręcznikiem, albo wilgotnymi ubraniami, zatem dobrze jest go mocno przewymiarować.

Jeśli potrzebujemy dokonać wyliczeń bardziej precyzyjnych, lub dla pomieszczeń o nietypowych wysokościach najlepiej będzie zastosować przelicznik nie według metrów kwadratowych powierzchni, ale według objętości pomieszczeń. Typowe zapotrzebowanie na 1m3 w domach średnio docieplonych wynosi ok. 50Wat .

Dobór grzejników odpowiedniej wielkości i ich rozmieszczenie

Kolejnym etapem projektowania instalacji centralnego ogrzewania jest zaplanowanie rozmieszczenia grzejników o określonych wielkościach. Podstawową zasadą rozmieszczania grzejników jest umiejscowienie ich pod lub obok każdego przeszklenia. Oczywiście nie ma sensu montaż grzejników w miejscach, które planujemy zastawić meblami. Czas zatem na kolejny przykład.

Przykład 5.

Potrzebujemy rozplanować usytuowanie grzejników w typowym salonie o powierzchni 30m2 z dwoma dużymi oknami oraz drzwiami balkonowymi. Wyliczyliśmy, że będziemy potrzebowali 1800 Wat mocy. Optymalne zatem będzie uwzględnienie dwóch grzejników po 900W. Oba zamontujemy pod oknami.

 

Przyznamy, że sprawa doboru grzejników okazuje się banalnie prosta! Oczywiście rozmieszczenie grzejników jest uwarunkowane wieloma innymi czynnikami. Niniejszy artykuł dotyczy tylko grzejników naściennych, a to przecież nie jedyne rodzaje ogrzewania stosowane w domach jednorodzinnych. Popularne jest ogrzewanie kominkowe, nadmuchowe oraz podłogowe. Bardzo często w domu stosowane są różne rodzaje instalacji grzewczych jednocześnie.

Ostatnim etapem jest wybór odpowiednich grzejników. Sprawa tutaj trochę się komplikuje, ponieważ moc grzejnika będzie zależeć nie tylko od jego wielkości, ale także od temperatury wody na jego zasileniu. To logiczne – im cieplejszy grzejnik, tym większa jego moc grzewcza. Właśnie dlatego producenci grzejników podają zazwyczaj kilka wariantów ich mocy w zależności od temperatury wody na zasileniu kotła grzewczego i na jego powrocie. Na przykład w grzejnikach Buderus mamy 4 warianty: 90/70, 75/65, 70/55, 55/45. Najczęściej dobiera się moc przy temperaturze zasilania 70°C . Wyjątkiem są kotły kondensacyjne, te dla optymalnej pracy wymagają dużo niższej temperatury, dlatego producent podaje moc także dla temperatury 55°C na zasilaniu kotła.

Kalkulatory doboru grzejników

Na stronach internetowych producentów grzejników oraz niektórych firm instalatorskich udostępniono rozmaite kalkulatory ułatwiające wyliczanie zapotrzebowania na energię dla rozmaitych pomieszczeń. To bardzo wygodne rozwiązanie, z którego niewątpliwie też warto skorzystać. Kalkulatory dobory grzejników znajdziesz na stronach internetowych:

 

https://www.purmo.com/pl/produkty/calculator.htm – producent grzejników

https://www.regulus.com.pl/program/dobor-grzejnikow.html – producent grzejników kanałowych

https://www.vogelundnoot.com/pl/serwis_and_narzedzia/calculator-3.htm – producent grzejników

http://www.gazuno.pl/kalkulator.html kalkulator doboru kotła gazowego i zapotrzebowania na cieło

 

Wykorzystaj moc grzejników najefektywniej!

  • Nie zastawiaj grzejników meblami, nawet firanka przesłaniająca grzejnik obniża jego sprawność
  • Wietrz mieszkanie szybko, nie dopuszczaj do wychłodzenia mebli i ścian
  • Regularnie odpowietrzaj grzejniki
  • Zamontuj głowice termostatyczne

Related Post