Serwis kotła

Jak uniknąć awarii kotła grzewczego?

W wielu mieszkaniach w miejskim obszarze zabudowy, realizacja ogrzewania odbywa się poprzez zastosowanie gazowego kotła naściennego. Podobnie jak to jest w przypadku innych zaawansowanych urządzeń, tak i w w przypadku kotłów gazowych musimy liczyć się z awariami. Co można zrobić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia usterki?

Usterka kotła grzewczego najczęściej pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie. Do ciepłych grzejników, czy do ciepłej wody użytkowej oczywiście się przyzwyczajamy. Gdy nagle w mieszkaniu zabraknie ciepłej wody, lub w sezonie zimowym zrobi się naprawdę zimno – sytuacja może być naprawdę poważna. W naszej wieloletniej pracy niejednokrotnie spotkaliśmy się z sytuacjami, gdy w domu jest niemowlę lub wręcz noworodek, a na skutek awarii kotła robi się w domu coraz zimniej. Sprawa może okazać się wręcz tragiczna. Dlatego wielu użytkowników pieców CO przykłada dużą wagę do ich sprawnego funkcjonowania.

Dbaj o regularne przeglądy

Kluczem do w zasadzie bezawaryjnej pracy urządzenia grzewczego jest przede wszystkim regularne dokonywanie przeglądów. Pracownik serwisu rok w rok rutynowo dokonuje przeglądu kotła w celu zminimalizowania ewentualnych usterek. Wielu bowiem awarii można z powodzeniem uniknąć usuwając wcześniej ich potencjalne przyczyny. Pracownik serwisu może już w trakcie rutynowej kontroli dostrzec nieprawidłową pracę urządzenia. Może to być na przykład zanieczyszczenie palnika, zakamienienie wężownicy, drobne nieszczelności czy rozregulowany palnik gazowy.

Częstym powodem awarii kotła może być także uszkodzenie elektrody zapłonowej lub jonizacyjnej w komorze spalania. Fachowiec bez trudu zauważy oznaki świadczące o znaczącym wyeksploatowaniu danej części i dokona wymiany na nową. W przypadku kotłów kondensacyjnych, ze względu na ich zaawansowaną budowę, dokonuje się także analizy spalin. Według opinii pracowników serwisu kotłów In-Serwis w Lublinie ‚przeprowadzona sprawnie analiza spalin umożliwia wcześniejsze wychwycenie nieprawidłowości w pracy urządzenia’ – armatura gazowa może wymagać regulacji, a czasem nawet wymiany. Taka interwencja może być kosztowna, ale może przyczynić się nie tylko do uniknięcia niekontrolowanej awarii w środku srogiej zimy, ale także do zniwelowania kosztów ogrzewania gazowego.

Grunt to właściwe podejście

W Polsce ustawowo wymuszone jest coroczne przeprowadzanie przeglądów wszystkich samochodów dopuszczonych do ruchu. Wynika to z troski o bezpieczeństwo na drogach. Czy nie warto podobnie podejść do użytkowania kotła grzewczego? Przecież jest to urządzenie, które w przypadku wadliwej pracy może stanowić poważne zagrożenie dla domowników. W grę może wchodzić zatrucie gazem lub spalinami. Od czasu do czasu słyszymy nawet o wybuchach w mieszkaniach, w których funkcjonował stary kocioł grzewczy.

Traktując wizytę autoryzowanego serwisu jako rutynową przed każdym sezonem grzewczym możemy w łatwy sposób uniknąć nieprzyjemnych, nieoczekiwanych awarii. Sprawnie funkcjonujący kocioł grzewczy to także komfort użytkowania oraz ekonomiczne i przyjazne środowisku spalanie.

Related Post