Kocioł gazowy – jedno czy dwufunkcyjny?

Osoby zamierzające ogrzewać dom gazem (lub olejem opałowym) stają przed wyborem: czy kupić zwykły kocioł czy dwufunkcyjny, który ma wbudowany podgrzewacz ciepłej wody użytkowej. Jakie są wady i zalety obu tych wersji kotłów?

Kocioł jednofunkcyjny jest tańszy, jednak w zestawie z podgrzewaczem c.w.u. – koszt jest wyższy niż kotła dwufunkcyjnego. Zasobnik umożliwia magazynowanie podgrzanej wody, jednak gdy dostatecznie szybko nie zostanie wykorzystana, misi być podgrzewana ponownie, co nie wpływa korzystanie na zużycie energii.

W kotle dwufuncyjnym woda podgrzewana jest na bieżąco. Może to oznaczać zarówno wadę jak i zaletę. Z jednej strony energia potrzebna do podgrzania wody jest dobrze wykorzystana, z drugiej zaś – strumień ciepłej wody jest ograniczony, a temperatura wody może się zmieniać w zależności od ilości odkręconych kranów. W przypadku kotła dwyfunkcyjnego nie można zastosować cyrkulacji ciepłej wody, więc jeżeli kran znacznie oddalony jest od kotła musi upłynąć jakiś czas zanim w kranie pojawi się ciepła woda – co jest mało ekonomiczne.

Wadą kotła jednofunkcyjnego jest to, że za względu na zasobnik c.w.u. zajmuje zdecydowanie więcej miejsca. A kotły gazowe  dwufunkcyjne można zamontować nawet w kuchni.

 

RelatedPost