Instalacja ze stali?

W obecnych nowoczesnych czasach mamy do dyspozycji naprawdę mnóstwo systemów i materiałów do montażu instalacji hydraulicznej.
Bywa, że ktoś z was, kto nie miał wcześniej do czynienia z hydrauliką, i musi znaleźć właściwy dla swego domu dobry system rozprowadzania ciepła w domu, może czuć się trochę zdezorientowany.
W dalszym ciągu w Polsce stosowana bywa system ze stali nieocynkowanej lub ocynkowanej. Zdecydowanymi atutami takiego rodzaju instalacji hydraulicznych jest niewielka wrażliwość na podwyższone temperatury medium, gazoszczelność a także wytrzymałość mechaniczna. Dla przykładu, jeżeli do takiej instalacji podłączony mamy piec na miał czy drzewo i wtedy doprowadzimy do „wrzenia” medium w instalacji, to wtedy nie trzeba się martwić, że jakieś elementy instalacji będą uszkodzone.

pipes-1476152_640
Stalowe rury

Ale tego rodzaju instalacja ma także spore słabe punkty. Ze względu na większy przekrój rur i kształtek, w instalacji będzie bardzo duża ilość wody. Dlatego podgrzanie jej zajmuje sporo więcej cennego czasu. Naturalny będzie więc twierdzenie, że dużo dłużej trzeba poczekać, aż w domu zrobi się cieplej. Stalowa rura szybko też rdzewieje; szybko też osadza na jej ścianach kamień z wody instalacyjnej, przez co przekrój rur może się z czasem znacznie zmniejszyć. Dlatego stal stosowana bywa w instalacjach najczęściej w takich budynkach, gdzie wymagana jest spora wytrzymałość na działania mechaniczne.

 

Stare zawory ze stali
Stare zawory ze stali

Bardzo często systemy sanitarne projektuje się z miedzi. Metal ten jest dosyć solidnym surowcem. Jeśli taka instalacja jest solidnie wykonana, to może świetnie działać nawet po ponad 100 latach.

Na pewno przed podjęciem decyzji o wyborze rodzaju instalacji, warto popytać o możliwych w naszej sytuacji wariantach różnych instalatorów i specjalistów.