Rekordowo wysoki smog w polskich miastach

Temat smogu okazuje się być bezpośrednio związany z ogrzewaniem i kotłami co. Zawsze myślałem jak i sporo innych ludzi, że polskie aglomeracje są czyste. Najnowszy raport EEA za 2016 rok mnie na prawdę zdumiał. Wynik ujawnił, że najmocniej zapylone Państwa w Europie to Bułgaria i Polska! Ciekawe, nie?

Analizy wdrażane są z punktu widzenia obecności w atmosferze określonego stężenia pyłów PM2,5. Pyły te, przez nas nie widzialne mają szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi. Potęgują choroby układu oddechowego oraz krążenia. Źle wpływają na stan zdrowia alergików. Z przeprowadzonych badań widać, że najmocniej zanieczyszczone miasta na starym lądzie są w naszym kraju. Należy do nich między innymi: Pszczyna, Kraków, Nowy Sącz a także Gliwice. Rekordzistą natomiast jest Żywiec.

Ponieważ sporo życia spędziłem na terenach wiejskich, przyznam, że efekt ten mnie wcale nie dziwi. W miejscowościach wiejskich unoszący się ponad dachami smog nikogo nie dziwi. Przecież jak wszyscy palą w domu czym leci, to efekt będzie chyba oczywisty, prawda? 🙂 .

Related Post