Ogrzewanie kominkowe

Teraz, gdy na dworze temperatury zwykle poniżej zera, przyjemnie nam ogrzać się w domu. Szczególny urok zimą mają ciepłe płomienie widoczne z domowego kominka.

 

fire-986253_960_720

Oprócz tego, że taki kominek ładnie wygląda, to jeszcze może zastąpić inne rodzaje ogrzewania takie jak: ogrzewanie gazowe, olejowe, czy też piec C.O.

Takie ogrzewanie jest dużo tańsze, bo możemy palić drzewem. Jeśli kominek jest dobrze zrobiony, to ciepło dotrze do wszystkich pomieszczeń w domu. Może zastanawiacie się w jaki sposób? Otóż są trzy sposoby.

Pierwszy: Promieniowanie z samego płomienia i nagrzanej obudowy, ale wtedy ogrzejemy tyko pomieszczenie w którym jest kominek i najwyżej jakieś przylegający do niego pokój.

Drugi: Rozprowadzenie ciepłego powietrza za pomocą zaizolowanych przewodów do wszystkich pomieszczeń w domu.

Trzeci: Zakup kominka z płaszczem wodnym. Będzie to działać jak centralne ogrzewanie. Gorąca woda zostanie rozprowadzona do wszystkich grzejników w domu.

Czy takie ogrzewanie się sprawdza? Tak, ale pod warunkiem, że dom jest dobrze ocieplony i nie jest zbyt duży oraz, że zastosujemy kominek z systemem rozprowadzania ciepłego powietrza zwanym DGP lub z płaszczem wodnym. Jeśli nasz dom ma więcej jak 120m2 to lepiej oprócz kominka mieć jeszcze inne ogrzewanie.

Niezależnie od tego, czy potrzebujemy oprócz kominka innego źródła ogrzewania, czy też nie, to z pewnością dobrze jest w zimowe wieczory posiedzieć przy kominku z lampką wina i np. książką.

Zobaczcie, jak wyglądają niektóre kominki:

fireplace-94253_960_720

dining-room-182923_960_720